Integracja UE

Etapy integracji europejskiej

• 1951r. - Podpisanie traktatu paryskiego i powołanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS) przez Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Republikę Federalną Niemiec i Włochy.
  • 1957r. - Podpisanie traktatów rzymskich i powołanie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) przez wymienione wyżej państwa. Obok wspólnej polityki gospodarczej państwa te rozpoczęły koordynację w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej.
  • 1973r. - Przystąpienie Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii do wspólnot - tzw. rozszerzenie północne.
  • 1981r.Przystąpienie Grecji do wspólnot.
  • 1986r. - Przystąpienie Hiszpanii i Portugalii do wspólnot (to rozszerzenie razem z przystąpieniem Grecji nazywa się południowym).
  • 1986r. - Podpisanie Jednolitego aktu europejskiego. Oznaczało wprowadzenie w przyszłości zasad swobodnego przepływu towarów, usług, ludzi i kapitału.
  • 1992r. - Podpisanie w Maastricht Traktatu o Unii Europejskiej, w którym ustalono etapy wprowadzania unii gospodarczej i walutowej (tzw. I filar), wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (II filar) oraz współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych (III filar); wprowadzono także obywatelstwo Unii Europejskiej.
  • 1995r. - Przyjęcie do UE Austrii, Finlandii i Szwecji. Od tej pory Unię Europejską tworzyło 15 państw, które potocznie są dziś nazywane starymi członkami UE.
  • 2002r. - Większość krajów UE wprowadza wspólną walutę - euro.
  • 2004r.Przystąpienie do UE 10 państw: Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier - największe rozszerzenie w historii UE.
  • 2007r.Przystąpienie do UE Bułgarii i Rumunii - razem z rozszerzeniem z 2004r. zwane rozszerzeniem wschodnim.
  • 2009r. - Wejście w życie traktatu lizbońskiego.
  • 2013r.Przystąpienie Chorwacji do UE - państwa przyjęte w latach 2004, 2007 i 2013 określa się mianem nowych członków UE.