Instytucje UE

Parlament Europejski

Uczestniczy w procesie uchwalania prawa wspólnotowego, ale nie posiada pełni władzy ustawodawczej (jak parlamenty narodowe państw), uczestniczy w tworzeniu budżetu UE, powołuje europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest jedynym organem UE pochodzącym z wyborów powszechnych i bezpośrednich. Obecnie liczy 751 deputowanych. Wybory odbywają się co 5 lat.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego- Martin Schulz

Komisja Europejska

Organ wykonawczy UE, który kontroluje wykonywanie prawa wspólnotowego przez kraje członkowskie, zarządza finansami i funduszami europejskimi, posiada inicjatywę ustawodawczą. Komisja składa się z 28 komisarzy, którzy pochodzą z różnych krajów członkowskich, ale nie reprezentują swoich państw, lecz odpowiadają za poszczególne sektory działalności Unii.

Przewodniczący Komisji Europejskiej - Jean-Claude Juncker

Rada Europejska

Najważniejsza instytucja polityczna Unii. Jej zadaniem jest inicjowanie dalszej integracji oraz określanie ogólnych kierunków polityki UE. Składa się z Przewodnicz
ącego Komisji Europejskiej oraz głów państw lub szefów rządów krajów członkowskich. Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego, który m.in. reprezentuje UE na zewnątrz w sprawach dotyczących wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk

Rada Unii Europejskiej

Główny organ decyzyjny i prawodawczy UE. W posiedzeniach Rady uczestniczy jeden minister z każdego kraju członkowskiego. To, który minister uczestniczy w danym spotkaniu, zależy od omawianej tematyki.

Prezydencja Rady Unii Europejskiej - okres, w którym dane państwo członkowskie przewodniczy posiedzeniom Rady UE oraz reprezentuje Radę na arenie międzynarodowej. Prezydencja jest pełniona przez okres półroczny, rotacyjnie przez wszystkich członków Unii Europejskiej w ustalonej wcześniej kolejności (obecnie Holandia).

Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Zajmuje się przestrzeganiem prawa i czuwa nad realizacją postanowień poszczególnych traktatów. Ma kompetencje sądu konstytucyjnego, m.in. rozstrzyga spory między organami Wspólnoty, a także między Wspólnotą a państwami członkowskimi. Działa także jako sąd administracyjny, cywilny, rozjemczy i międzynarodowy. W skład wchodzi 27 sędziów i 8 rzeczników generalnych. Wyznaczają ich rządy państw członkowskich na sześcioletnią kadencję.